З метою вивчення та розробки нових безмедикаментозних методів терапії, впровадження їх в практику, а також надання медико та психосоціальної допомоги хворим з обмеженими і функціональними розладами з 1979 року на базі Дніпропетровської обласної психоневрологічної лікарні було відкрито кабінет з надання їм допомоги в амбулаторних умовах.
У 1986 році на базі цього кабінету було створено обласний психотерапевтичний сурдологічний Центр з поліклінічним прийомом і стаціонаром на 60 ліжок. У 1989 році йому присвоєно статус республіканського науково-практичного Центру МОЗ УРСР (наказ МОЗ України №77 від 03.04.1989 р).
З 2002 року Центр перейменований в Український центр психотерапевтичної реабілітації в структурі КУ ДКПБ (наказ № 285 Міністерства охорони здоров’я України) і, до загального жаль, на даний момент вже не існує. Тепер це звичайне відділення в структурі обласної психіатричної лікарні відділення 42. З травня 2020 року лікарня була реформована і професор Рахманов В. М. в ній уже не працює.
Ще на початку 90-х років було заплановано будівництво Центру Здоров’я на 120 місць для лікування і реабілітації дітей та дорослих.
У 2012 році, в покинутій будівлі дитячого садка на вулиці Столєтова зроблені реконструкція і капітальний ремонт будівлі, створений НДІ “Дитячої та сімейної психіатрії, психотерапії, психології, медичної та психосоціальної реабілітації”.
На сьогодні, інститут об’єднав в собі весь досвід попередніх починань, медичних досліджень і унікальною практики професора Рахманова.
Директор НДІ” Дитячої та сімейної психіатрії, психотерапії, психології, медичної та психосоціальної реабілітації “- професор, доктор мед. наук, Рахманов Вагіф Мамедович
Інститут сьогодні
Территория НИИ
Мета та напрямки роботи
Забезпечувати надання комплексу медико та психо- соціальної допомоги, зокрема психотерапевтичної, психологічної, корекційно-педагогічної, психіатричної допомоги в комплексі з іншими лікувально-реабілітаційними заходами хворими з обмеженими і функціональними захворюваннями, в т.ч. з аутизмом, аутичного кола розладами, нейросенсорна вадами слуху, відкладеними вторинними невротичними і соматоформні розлади.
Забезпечувати навчання родичів хворих комплексу індивідуальних реабілітаційних заходів і навичок для соціальної адаптації в домашне- побутових умовах (в мікро- і макро-середовищі), а також здійснення контролю за його проведенням.
Освоювати і впроваджувати в практику роботи нові сучасні засоби і методи медико та психо- соціальних реабілітаційних заходів цих категорій хворих, ускладнених вторинними невротичними і соматоформні розлади.
Навчати фахівців за розробленою нами методикою, переважно без застосування медичної терапії.
Проводити науково-дослідні роботи по виявленню і систематизації пато- і психопатологічних симптомів і синдромів зазначеної категорії хворих, підготувати методичні рекомендації та посібники з надання психотерапевтичної, психіатричної, психосоціальної та медико-психосоціальної допомоги в комплексі з іншими лікувально-реабілітаційними методами.
Здійснювати взаємозв’язок (і спадкоємність) з іншими закладами охорони здоров’я, спеціалізованими садами, школами-інтернатами.
Вивчати, узагальнювати і поширювати передовий вітчизняний і зарубіжний досвід по реабілітації зазначеного контингенту хворих.
Проводити спільні роботи в рамках міжнародного наукового співробітництва та інші.
Розробка методу математичного прогнозування ефективності медико та психосоціальних реабілітаційних заходів.
Я, Мама Аня (лікар – гінеколог), син Артур, 4 роки 5 міс. діагноз: РАС та ЗПРР. Вперше звернулися до професора у 2 роки 6 міс. Наша історія розпочиналася банально. Щаслива довгоочікувана вагітність, що протікає без будь-яких ускладнень. Пологи вчасно шляхом операції кесаревого розтину. Ускладнень під час операції і після цього...
Добридень! Мене звуть Світлана, мама Паші (звернулися до 3.2, зараз 3.8 року), м. Дніпро, діагноз ЗПРР. Закінчили 2 етап лікування. Поліпшення після першого етапу 50%, після другого етапу 40%. Результати перевершили всі мої очікування та очікування сім’ї ☺️ Що було з дитиною до лікування – не говорив (було слів 10-15)...
Мама Олена, син Даміан 3.11р. м. Синельниково, Україна
Перестав боятися: стрижки, мити голову, шуму побутових приладів. З'явився інстинкт самозбереження... Поступово покращується імітація рухів вже може багато повторити, став дивитися на себе в дзеркало і розмовляти своєю мовою, грає очима перед дзеркалом. За мотивацію може повторити — мама, дай, багато белькотіння та різних звуків...