Cоматоформні розлади: вегетосудинна дистонія, іпохондрія

При психосоматичних захворюваннях психічні фактори виражаються в якості фізичних симптомів (процес, який називається соматизація), і основною стурбованістю людини є фізичні (соматичні – від грецького слова «сома», що означає тіло) симптоми, наприклад, біль, слабкість, втома, нудота або інші тілесні відчуття.

Людина довго страждає, але жоден лікар соматичного профілю (терапевт, невролог, хірург) не може поставити діагноз.

Результати медичних обстежень або нормальні, або не пояснюють симптоми. Однак скарги викликають надмірне занепокоєння, і людина постійно записується до лікарів і здає аналізи. Тривожні думки забирають весь час і сили, заважають працювати і жити.

До психосоматичних захворювань і розладів відносять:

Конверсійні симптоми. Невротичний конфлікт отримує вторинну соматичну відповідь і переробку. Симптом має символічний характер, демонстрація симптомів може розумітися як спроба вирішення конфлікту. Конверсійні прояви зачіпають в більшій частині довільну моторику і органи чуття. Прикладами є істеричні паралічі і парестезії, психогенна сліпота і глухота, блювота, больові феномени.

Функціональні синдроми. У цій групі знаходиться переважна частина «проблемних пацієнтів», які приходять на прийом із строкатою картиною часто невизначених скарг, які можуть зачіпати серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт, руховий апарат, органи дихання або сечостатеву систему.

“Безпорадність” лікаря щодо цієї симптоматики пояснюється серед іншого різноманіттям понять, якими позначаються ці скарги. Часто у таких хворих є тільки функціональні порушення окремих органів або систем, будь-які органічні зміни, як правило, не виявляються. На відміну від конверсійних симптомів, окремий симптом не має специфічного значення, будучи неспецифічним наслідком порушеної тілесної функції.

Захворювання, пов’язані з органічними змінами, прийнято називати істинними психосоматичними хворобами, або психосоматозами. Спочатку виділяли 7 психосоматозів ( «holy seven”): бронхіальна астма, виразковий коліт, есенціальна гіпертонія, нейродерміт, ревматоїдний артрит, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, гіпертиреоз.

Пізніше цей список розширився – до психосоматичних розладів відносять рак, інфекційні та інші захворювання.

До соматоформних розладів також відноситься: соматоформна вегетативна дисфункція нервової системи (вегето-судинна дистонія) і іпохондрія